Piše: R. B.
Reći ćemo odmah: ćirilica.
To je staro slavensko pismo. Ime je dobilo po slavenskom prosvjetitelju Ćirilu. Pretpostavlja se da je nastalo na području današnje Makedonije krajem devetog ili početkom desetog stoljeća. Neki pretpostavljaju da je autor ćirilice Ćirilov učenik Kliment, ali ima i mišljenja da je autor ćirilice sam Ćirilo.
Ćirilicu ne treba odbacivati, jer je ona i bosansko pismo i njome su pisani mnogi spomenici bosanskoga jezika.
Ćirilicom su napisane i mnoge knjige u našoj nedavnoj prošlosti, a mnoge će od njih biti potrebne mladim generacijama. I radi toga je ćirilici mjesto u školskim programima.
Iako je kao službeno pismo bosanskoga jezika ćirilica ravnopravna s latinicom, ona se rjeđe upotrebljava pa se dešava ponekad da neko zaboravi kako se piše neko ćirilično slovo.
Radi toga ovdje preslikavamo ćirilicu iz Bosanskoga pravopisa i apeliramo:
NEMOJTE ZABORAVITI ĆIRILICU!

Zapratite “Bosnistiku” i dijelite tekstove svojim prijateljima: Facebook, Instagram i LinkedIn.





